Dożynki Prezydenckie w Spale

„Możemy dziś z dumą mówić o polskiej wsi, jako źródle siły polskiego narodu i polskiej gospodarki…” – Bronisław Komorowski, Prezydent RP
Dożynki to typowo polski zwyczaj, to podziękowanie rolników za chleb, plony i owoce całorocznej pracy oraz prośba o pomyślność w następnym roku. Głównym elementem tej tradycje jest wieniec dożynkowy, który symbolizuje wszystkie plony i urodzaj. Dożynki w Spale mają swoja piękną tradycję. Zapoczątkował je w latach 1927 – 1938 prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Ignacy Mościcki. W 2000 roku tradycję dożynkową reaktywował prezydent Aleksander Kwaśniewski. W latach 2006 – 2008 dożynki miały charakter regionalny. W 2009 roku powrócił do nich prezydent Lech Kaczyński. Kolejny prezydent, Bronisław Komorowski kontynuuje tradycję rolniczego święta.

Uroczystości dożynkowe Spała 2013 rozpoczęły się już w sobotę 14 września, a towarzyszyły im liczne imprezy, m.in.: kiermasze produktów tradycyjnych, pokazy rzemiosła i rękodzieła ludowego, występy zespołów ludowych, a przede wszystkim konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy, którym, w tym roku, okazał się ten z województwa lubelskiego przygotowany przez gminę Garbów.
Jednym z wydarzeń tegorocznych Dożynek Prezydenckich Spała 2013 było Forum Debaty Publicznej ”Kobieta wiejska we współczesnym świecie”, którego gościem honorowym była Małżonka Prezydenta RP, Anna Komorowska. W Forum udział wzięły również delegatki Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego. Panie w interesującej dyskusji zwracały uwagę, że w postrzeganiu kobiety na wsi nastąpiły duże zmiany. Kobiety bardziej angażują się w działalność polityczną i społeczną, rozwijają swoje pasje i spełniają marzenia. „Kobieta wiejska to brzmi dumnie” zaznaczyła Anna Komorowska, dodając, że wspieranie przedsiębiorczości kobiet wiejskich to niezwykle cenna inicjatywa. Jednakże należy pamiętać, że oprócz wsparcia rozwoju struktury wsi, ważna jest także dbałość o relacje społeczne, w których kluczową rolę odgrywają kobiety wiejskie.

W sobotę, 14 września spotkali się również przedstawiciele izb rolniczych, aby przedyskutować przekazany do  konsultacji społecznych projekt Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Wypracowane w trakcie spotkania uwagi zostały następnie zatwierdzone przez Krajową Radę Izb Rolniczych na Posiedzeniu w dniu 17 września i przekazane Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Główne uroczystości dożynkowe rozpoczęły się w niedzielę 15 września. Uczestniczyli w nich Prezydent RP – Bronisław Komorowski wraz z Małżonką Anną Komorowską, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Stanisław Kalemba oraz m.in. Marszałek Województwa Łódzkiego – Witold Stępień, Wojewoda Łódzki – Jolanta Chełmińska, Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych – Wiktor Szmulewicz, Prezes Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego – Andrzej Górczyński, Bronisław Węglewski – delegat do KRIR, jak również inni przedstawiciele Walnego Zgromadzenia i członkowie Rad Powiatowych Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego. Dożynki tradycyjne rozpoczęła Msza Św. w Kaplicy Polowej Armii Krajowej, następnie barwny korowód skierował się do Centralnego Ośrodka Przygotowań Olimpijskich, gdzie odbyła się ceremonia dożynkowa. Prezydent RP Bronisław Komorowski zwracając się do zgromadzonych gości powiedział, że rolnictwo i gospodarka żywnościowa to sektory, które dobrze się rozwijają i umacniają swoje pozycje w kraju i zagranicą. Sprzedajemy na rynki zagraniczne prawie wszystkie rodzaje produktów wiejskich – zauważył prezydent. Minister Rolnictwa Stanisław Kalemba również podkreślił, że Polska wieś się zmienia, że przybywa nowoczesnych, świetnie zarządzanych gospodarstw, które doskonale odnajdują się na rynku.
Dożynki Prezydenckie, oprócz wspaniałej uroczystości podziękowania za plony, były również okazją do spotkań przedstawicieli województw z całej Polski, wymiany doświadczeń i pochwalenia się osiągnięciami. Zorganizowano Miasteczko Regionów, w którym prezentowano wyroby z poszczególnych terenów. Można było skosztować smakowite kiełbasy, szynki, sery żółte i twarogowe, przetwory z owoców i warzyw, soki i miody. Na spalskim gościńcu nie zabrakło również twórców ludowych i artystów, którzy prezentowali przedmioty wykonane z drewna, skóry, gliny i wikliny, jak również regionalne wyroby tkackie, hafciarskie i dziewiarskie. Zgromadzeni goście mieli także okazję podziwiać występy kapel i zespołów ludowych z całej Polski.