Targi Rolne „W sercu Polski” oraz XVII Wojewódzka Wystawa Zwierząt Hodowlanych odbyły się w miniony weekend w Bratoszewicach.

W czasie Targów Rolnych „W sercu Polski” oraz XVII Wojewódzkiej Wystawy Zwierząt Hodowlanych na terenie Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach 20 i 21 czerwca br. zaprezentowało się około 150 wystawców z branży rolniczej i okołorolniczej. Obecne były firmy maszynowe, produkujące pasze, koncentraty, nawozy sztuczne, pokrycia dachowe, materiały budowlane. Wszyscy zwiedzający, którzy przybyli do Bratoszewic mogli także zakupić i zapoznać się z materiałem szkółkarskim, sadzonkami roślin ozdobnych. Na wielu stoisko można było skosztować pysznego wiejskiego chleba ze smalcem i ogórkami małosolnymi oraz tradycyjnych wędlin. W czasie targów była okazja do posłuchania regionalnych kapel ludowych i zaopatrzenia się w przepiękne wiejskie rękodzieło. Choć tym razem pogoda nie rozpieszczała to udało się zorganizować pokazy zwierząt hodowlanych, które konkurowały o tytuły czempionów i superczempionów, zaś właściciele o puchary najlepszych hodowców w województwie łódzkim. Oddział Regionalny KRUS w Łodzi wspólnie z Łódzkim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach oraz Okręgowym Inspektoratem Pracy w Łodzi ogłosił wyniki regionalnego etapu Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2015.

Wyniki konkursów przeprowadzonych na targach rolnych w Bratoszewicach

Bydło mleczne – wyniki 2015 r.

SUPERCZEMPION

KROWA (w II laktacji) Bertha 5 (13678 kg mleka) – OHZ Dębołęka Sp. z o.o. (pow. sieradzki)

JAŁÓWKA Dama 10 – Gospodarstwo Rolne Kubiak Radosław (Emilianów, pow. łowicki)

CZEMPION

krowy pierwiastki – Stella 102 – OHZ Dębołęka Sp. z o.o. (pow. sieradzki)

krowy w II laktacja – Bertha 5 – OHZ Dębołęka Sp. z o.o. (pow. sieradzki)

krowy w III laktacji i starsze – Helga 88 (12033 kg mleka) – OHZ Dębołęka Sp. z o.o. (pow. sieradzki)

krowy w IV laktacji i starsze – Beta 10 (8834 kg mleka) – Bawej Henryk (Rzędków, pow. łęczycki)

jałówki I GRUPA – Kulka – Gospodarstwo Rolno-Hodowlane Imiołek Sylwester (Krępa, pow. łowicki)

jałówki II GRUPA – Dama 10 – Gospodarstwo Rolne Kubiak Radosław (Emilianów, pow. łowicki)

jałówki III GRUPA – Kropka 2 – Gospodarstwo Rolne Niźnikowski Wiesław (Warszewice, pow. zgierski)

jałówki IV GRUPA – Mera – Gospodarstwo Rolne Kubiak Radosław (Emilianów, pow. łowicki)

jałówki V GRUPA – Malina 86 – Gospodarstwo Rolne Kocięba Tomasz (Kolonia Łaznów, pow. tomaszowski)

jałówki VI GRUPA – Bestra 33 – Gospodarstwo Rolne Wolski Radosław (Poniatów, pow. sieradzki)

jałówki VII GRUPA – Astra 113 – Gospodarstwo Rolno-Hodowlane Glonek Michał (Michałów, pow. tomaszowski)

jałówki VIII GRUPA – Wilemka – Gospodarstwo Rolne Kubiak Radosław (Emilianów, pow. łowicki)

 

WICECZEMPION

krowy pierwiastki – Stella 10 – OHZ Dębołęka Sp. z o.o. (pow. sieradzki)

krowy w II laktacja – Agroma 41 – OHZ Dębołęka Sp. z o.o. (pow. sieradzki)

krowy w III laktacji i starsze – Ultima 57 – OHZ Dębołęka Sp. z o.o. (pow. sieradzki)

jałówki I GRUPA – Kalina 64 – Gospodarstwo Rolne Wolski Radosław (Poniatów, pow. sieradzki)

jałówki II GRUPA – Iskra – Gospodarstwo Rolno-Hodowlane Imiołek Sylwester (Krępa, pow. łowicki)

jałówki III GRUPA – Rossobsesa – Gospodarstwo Rolne Rytych Tomasz i Janusz (Bogusławice, pow. piotrkowski)

jałówki IV GRUPA – Jagna 76 – Gospodarstwo Rolne Miazek Henryk (Michałów, pow. tomaszowski)

jałówki V GRUPA – Młoda 11 – Kaźmierczak Tadeusz (Osiny, pow. łowicki)

jałówki VI GRUPA – Pstra 26 – Gospodarstwo Rolne Kaźmierczak Wojciech (Popów Głowieński, pow. zgierski)

jałówki VII GRUPA – Krasula 71 – Matusiak Roman (Oraczew, pow. łęczycki)

jałówki VIII GRUPA – Ładna 12 – Kaźmierczak Tadeusz (Osiny, pow. łowicki)

KONIE – wyniki 2015

CZEMPIONY

TORENHOEVE`S MARC (2005)Chlebny Andrzej

GRANDA (2007)Antos Sławomir

EVITA (2010)Jarmuż Mirosław

BELLO (2012) – Szkopiński Witold

SKIBA (2011) – Wrona Jacek

BERCIA (2008) – Michalak Marek

SUŁTAN (2008) – Raczyński Jacek

 

WICECZEMPION

MAREIKE VON ALZEG (2003) – Bubas Sławomir

PIOSENKA (2007) – Antos Sławomir

MINESSOTA (2006) –Krysztofiak Bogdan

RAMZES (2010) – Jarmuż Karolina

MATADAOR (2012) – Maszkowski Sławomir

EPOKA (2011) – Rydzykowski Krzysztof

HALIZNA (2007) – Krysztofiak Bogdan

TANER (2010) – Krysztofiak Bogdan

 

KONKURS WYROBÓW MLECZARSKICH

 

Z komisyjnej oceny wyrobów mleczarskich, dokonanej 09.06.2015 r. w Łódzkim Ośrodku Doradztwa Rolniczego zs. w Bratoszewicach przez Komisję Konkursową w składzie:

1. Beata Bartodziejska – Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego im. prof. Wacława Dąbrowskiego Zakład Jakości Żywności zs. w Łodzi

2. Beata Paziak-Domańska – Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego im. prof. Wacława Dąbrowskiego Zakład Jakości Żywności zs. w Łodzi

3. Karolina Cieślak – Łódzki Urząd Wojewódzki w Łodzi

4. Sławomir Włoszkiewicz – Urząd Marszałkowski Województwa  Łódzkiego

5. Małgorzata Zel – Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Łodzi

6. Karol Jakiel – Wojewódzki Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Łodzi

7. Waldemar Sender – Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego zs. w Bratoszewicach

 

Przewodniczącym Komisji została Beata Bartodziejska.

Komisja Konkursowa postanowiła wyróżnić najlepsze wyroby na podstawie oceny jakościowej produktów, dokonanej przez ww. komisję i przyznać puchary dla zakładów:

  1. 1.      Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Łasku za wysoką jakość sera dojrzewającego Gouda wędzony
  2. 2.       Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej WART-MILK w Sieradzu za wysoką jakość śmietany i śmietanek UHT serii „MU”
  3. 3.      Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Ozorkowie za utrzymanie wysokiej jakości i szeroki asortyment serów dojrzewających
  4. 4.      Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej „Proszkownia Mleka” w Krośniewicach za jakość kefiru „Robico”
  5. 5.      Rolniczo-Pracowniczej Spółdzielni Mleczarskiej w Szczercowie za utrzymanie jakości serów twarogowych – Gomułki twarogowe z przyprawami
  6. 6.      Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Głuchowie za tradycyjny smak maślanki naturalnej
  7. 7.      „MILKPOL” S.A. w Czarnocinie za100% twaróg wiejski”

 

 

Ponadto komisja postanowiła przyznać dwa wyróżnienia:

  • za mix tłuszczowy „Łasmix” Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Łasku
  • za serek czekoladowy „MILKPOL” S.A. w Czarnocinie.

 

KRÓLIKI wyniki 2015

 

Łódzki Związek Hodowców Zwierząt Futerkowych i Drobnego Inwentarza

 

SUPERCZEMPION

Kalifornijski Czarny – Lewandowski Artur (91-502 Łódź, ul. Jeża 2)

 

CZEMPION                                                                                     

Kalifornijski Czarny – Lewandowski Artur (91-502 Łódź, ul. Jeża 2)

Nowozelandzki Biały – Szumigaj Grzegorz (95-200 Pabianice, ul. Mielczarskiego 11/1)

Francuski Baran Srokacz – Bednarski Andrzej (95-020 Rzgów, ul. Kamienna 43)

Belgijski Olbrzym Szary – Błaszczyk Andrzej (94-405 Łódź, ul. Synów Pułku 2A)

Wielki Jasnosrebrzysty – Drzewiecki Krzysztof (97-300 Piotrków Tryb., ul. Iglasta 12)

 

WICECZEMPION

Nowozelandzki Biały – Woźny Paweł (95-200 Pabianice, ul. Glebowa 21a)

Belgijski Olbrzym Szary – Walas Bogdan (97-300 Piotrków Tryb., ul. Zawiłła 33)

Francuski Baran Czarny Srokacz – Bednarski Andrzej (95-020 Rzgów, ul. Kamienna 43)

Karzełek Baran – Piesiak Adrian (99-120 Piątek, Borowiec 3)

Nowozelandzki Biały – Woźny Paweł (95-200 Pabianice, ul. Glebowa 21a)

 

 

Związek Hodowców Królików i Drobnego Inwentarza Ziemi Wieluńskiej z siedzibą w Rudzie

 

SUPERCZEMPION

Reks Szynszyl – Kwapisz Andrzej (97-310 Moszczenica, ul. Fabryczna)

 

CZEMPION

Francuski Baran – Małolepszy Eugeniusz (98-324 Wierzchlas, Kraszkowice, ul. Leśna 31)

Wiedeński Niebieski – Gałkiewicz Bogdan (92-014 Łódź, ul. Sądecka 51)

Nowozelandzki Czerwony – Małek Tadeusz (92-015 Łódź, ul. Jesienna 43)

Castrorex – Nowiński Stanisław (95-200 Pabianice, ul. Ossowskiego 16)

Wiedeński Czarny – Gradowski Krystian (98-300 Wieluń, Masłowice 54)

 

WICECZEMPION

Belgijski Olbrzym Szary – Rybka Marian i Sławomir (98-100 Łask, Wydrzyn 18)

Kalifornijski Czarny – Wierzbicki Andrzej (98-220 Zduńska Wola, ul. Zduńska 91d)

Wiedeński Szary – Świstek Tomasz i Wiktor (98-113 Buczek, ul. Słoneczna 8)

Podpalany Czarny – Śniecikowski Jerzy (98-010 Swędów, ul. Świerkowa 3/5)

Rex dalmat. – Kmieć Bogusław (98-300 Wieluń, Masłowice 74a)

 

 

OWCE wyniki 2015-06-22

 

CZEMPIONY

 

PON – maciorka – Animucka Jolanta (97-525 Wielgomłyny)

– tryk – Animucka Jolanta

 

Ile de France – maciorka – Siwek Łukasz (26-300 Opoczno, Zameczek 24)

– tryk – Siwek Łukasz

 

Białogłowa owca mięsna – maciorka – Miniatorski Michał (97-216 Czerniewice,

                                                                    Annów 28)

– tryk – Miniatorski Michał

 

Merynos Polski – maciorka – Cebula Jacek (95-006 Brójce, Wola Rakowa, ul. Południowa 37)

– tyk – Cebula Jacek

 

Wielkopolska – maciorka – Dybowska Agata (95-006 Brójce, Wola Rakowa, ul. Południowa 19)

– tryk – Dybowska Agata

 

Żelaznieńska – maciorka – Drutowski Jarosław (98-320 Osjaków, ul. Ługowska 22)

– tryk – Drutowski Jarosław

 

Świniarka – maciorka – Nowosielski Mariusz (26-341 Mniszków, Stok 13)

– tryk – Nowosielski Mariusz

 

Czarnogłówka – maciorka – Drutowski Jarosław (98-320 Osjaków, ul. Ługowska 22)

– tryk – Drutowski Jarosław

 

BER – maciorka – Gruszecki Alojzy (26-300 Opoczno, Wygnanów 38)

– tryk – Gruszecki Alojzy

 

CORR – maciorka – Sobczak Arkadiusz (97-216 Czerniewice, Zagóry 4)

– tryk – Sobczak Arkadiusz

 

SUPERCZEMPION

Wlkp – tryk – Agata Dybowska (95-006 Brójce, Wola Rakowa, ul. Południowa 19)

 BER – maciorka – Gruszecki Alojzy (26-300 Opoczno, Wygnanów 38)

 

Wojewódzki Konkurs Wyrobów Piekarniczych

 

Z komisyjnej oceny wyrobów piekarskich dokonanej 10.06.2015 r. w Łódzkim Ośrodku Doradztwa Rolniczego zs. w Bratoszewicach przez Komisję Konkursową w składzie:

  1. Ewa Molenda – Wojewódzki Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Łodzi
  2. Michał Majewski – Łódzki Urząd Wojewódzki w Łodzi
  3. Sławomir Włoszkiewicz – Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego
  4. Joanna Królasik – Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego im. prof. Wacława Dąbrowskiego Zakład Jakości Żywności zs. w Łodzi
  5. Pani Anna Szosland – Fałtyn – Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego  im. prof. Wacława Dąbrowskiego Zakład Jakości Żywności zs. w Łodzi
  6. Pani Elżbieta Kucińska -  Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego zs. w Bratoszewicach

Przewodniczącym Komisji Konkursowej została wybrana Pani Ewa Molenda

 

Do Konkursu piekarniczego zgłosiły się następujące piekarnie i zakłady
piekarnicze:

 

  1. Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” – ul. Rynek 24, 98-240  Szadek,
  2. PPHU Zakład Piekarniczy Elżbieta Olszyńska –  ul. Zagajnikowa 9, 95-040 Koluszki,
  3.  „MICH-POL” Michał Woźny – Kurowice. ul. Rządowa 164, 95-006 Brójce
  4. PPHU ”PIEKARZ” s.c. Włodzimierz Gniotek i Jadwiga Gniotek- Lipiny 29, 92-701 Łódź
  5. PPHU „NATUREX” – ul. Spacerowa 8, 95-001 Biała
  6. PPHU „GRABOWSKI” Wiesław Grabowski – ul. Torowa 25, 95-200 Pabianice

 

 

Komisja przeprowadziła ocenę organoleptyczną, biorąc pod uwagę wygląd zewnętrzny, cechy skórki, cechy miękiszu, smaku i zapachu.

Komisja Konkursowa postanowiła nagrodzić najlepsze produkty w grupach asortymentowych na podstawie dokonanej oceny organoleptycznej produktów i przyznać puchary Dyrektora Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach dla :

  1. PPHU Zakład Piekarniczy  Elżbieta Olszyńska w kategorii pieczywo półcukiernicze za ciasto marchewkowe,
  2. Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Szadku w kategorii pieczywo drobne za bułki razowe,
  3. PPHU „NATUREX” w kategorii pieczywo żytnie za chleb maślany,
  4. PPHU „GRABOWSKI” Wiesław Grabowski w kategorii pieczywo mieszane za chleb sołtysa ,
  5. MICH-POL” Michał Woźny w kategorii pieczywo razowe za chleb razowy 100%,
  6. PHU ”PIEKARZ” s.c. Włodzimierz Gniotek i Jadwiga Gniotek za utrzymanie wysokiej jakości produktów.

Ponadto komisja konkursowa przyznała wyróżnienia firmom:

  1. PPHU „NATUREX” za chleb wiejski żytni,
  2. Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Szadku za strucle drożdżową z serem,

PPHU „GRABOWSKI” Wiesław Grabowski za bułki maślane kruche z rodzynkami

 

Trzoda chlewna – wyniki 2015

 

SUPERCZEMPION

MIESZAŃCE – knur – GAŁUSA GRZEGORZ (99-311 Bedlno, Gosławice 13)

MIESZAŃCE – loszka – ANNA i TOMASZ SOŁTYSZEWSCY (99-311 Bedlno, Gosławice 33)

 

CZEMPION

WBP – knur – Ewa i Mirosław Wiklińscy (97-318 Czarnocin, Biskupia Wola 11)

– loszka – Linka Ewa i Janusz (98-240 Szadek, ul. Glinianki 6a)

 

PBZ – knur – Linka Ewa i Janusz (98-240 Szadek, ul. Glinianki 6a)

– loszka – Linka Ewa i Janusz (98-240 Szadek, ul. Glinianki 6a)

 

DUROC – knur – Gałusa Grzegorz (99-311 Bedlno, Gosławice 13)

– loszka – Gałusa Grzegorz

 

MIESZAŃCE – knur – Gałusa Grzegorz

– loszka – Anna i Tomasz Sołtyszewscy (99-311 Bedlno, Gosławice 33)

 

KNURY STADNE – knur – Mazowieckie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Łowiczu Sp. z o.o.

 

WICECZEMPION

WBP – knur – Linka Ewa i Janusz (98-240 Szadek, ul. Glinianki 6a)

– knur – Ewa i Mirosław Wiklińscy (97-318 Czarnocin, Biskupia Wola 11)

– loszka – Linka Ewa i Janusz

– loszka – Anna i Tomasz Sołtyszewski (99-311 Bedlno, Gosławice 33)

 

PBZ – knur – Linka Ewa i Janusz

– knur – Linka Ewa i Janusz

– loszka – Ewa i Mirosław Wiklińscy

– loszka – Linka Ewa i Janusz

 

DUROC – knur – Gałusa Grzegorz

– loszka – Gałusa Grzegorz

 

MIESZAŃCE – knur – Gałusa Grzegorz

– knur – Anna i Tomasz Sołtyszewski

– loszka – Grędas Piotr (98-2345 Błaszki, Włocień 2)

– loszka – Anna i Tomasz Sołtyszewski

 

KNURY STADNE – knur – Mazowieckie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Łowiczu Sp. z o.o.

 

X konkurs dla wystawców pt. „Najbezpieczniejsza prezentacja zwierząt hodowlanych”.

Wyboru najbezpieczniejszej prezentacji zwierząt hodowlanych dokonała komisja konkursowa, powołana przez dyrektora OR KRUS w Łodzi, w składzie:

1.Przemysław Kraska, kierownik Samodzielnego Referatu Prewencji Rehabilitacji i Orzecznictwa Lekarskiego OR KRUS w Łodzi – przewodniczący,

2.Grzegorz Żebrowski, specjalista Placówki Terenowej KRUS w Łowiczu – członek,

3.Aneta Baranowska, starszy inspektor Samodzielnego Referatu Prewencji Rehabilitacji i Orzecznictwa Lekarskiego OR KRUS w Łodzi – członek.
Przy ocenie najbezpieczniejszej prezentacji zwierząt hodowlanych komisja konkursowa brała pod uwagę następujące kryteria:

a) efektywność wykorzystania powierzchni wystawienniczej stoiska,

b) zachowanie przez właścicieli stoiska zasad bhp przy obsłudze prezentowanych zwierząt hodowlanych, w tym likwidacja wszystkich zagrożeń dla dobrostanu zwierząt itp.,

c) wyposażenie w elementy zabezpieczające przed urazami i/lub grożącymi powstaniem sytuacji wypadkowej, chroniące wystawców i osoby odwiedzające stoisko,

d) atrakcyjność ekspozycji pod względem estetycznym.
    Komisja po dokonanej ocenie ustaliła, że zwycięzcą konkursu został Ośrodek Hodowli Zarodowej Dębołęka sp. z o.o.

W konkursie brało udział 10 stanowisk wystawienniczych. W wyniku oceny stanowisk nie stwierdzono na terenie XV Wojewódzkiej Wystawy Zwierząt Hodowlanych w Bratoszewicach żadnego stoiska, które nie budziłoby zastrzeżeń w zakresie bezpieczeństwa pracy. Komisja zwróciła uwagę na brak znaków oraz napisów ostrzegawczych i informujących. Na uwagę zasługują stoiska o niewielu zagrożeniach, u których wydzielono strefę ochronną.

Regionalny etap Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2015.

Oceny gospodarstw dokonała komisja w składzie:

1. Przemysław Kraska– OR KRUS w Łodzi – przewodniczący,

2. Michał Wawrzonek– PT KRUS w Zgierzu – członek,

3. Marek Zbaraszewski – OIP w Łodzi – członek.

4. Tomasz Liska– ŁODR zs. w Bratoszewicach – członek.

 

W tegorocznej edycji etapu regionalnego laureatami zostali:

1. Elżbieta i Stanisław Płacheta z Dąbkowic Dolnych, gm. Łowicz,

2. Łukasz Skonieczny z Wiśniewa, gm. Kiernozia,

3. Aleksandra i Andrzej Kudlikowie z Gaju, gm. Brzeziny.

Za miejsce 4 nagrody otrzymali Marlena i Damian Rusek z Mięsośni, gm. Głowno

Za miejsce 5nagrody otrzymali Iwona i Jarosław Olejniczakowie z Kwiatkówka gm. Łęczyca.
Laureaci trzech pierwszych miejsc zakwalifikowali się do finału wojewódzkiego konkursu.

 

Zdjęcia: Wojciech Petera